Saga o audiosnimku
Obuća odgovorila Ćudić: Uznemirila je spoznaja da neko na Dodikove psovke neće šutjeti pognute glave

Objava audiosnimka telefonskog razgovora između lidera SDA i SNSD-a Bakira Izetbegovića i Milorada Dodika pokrenula je lavinu oštrih reakcija na domaćoj političkoj sceni. Nakon što je predsjednica Naše stranke Sabina Ćudić taj dijalog nazvala "dogovorenim performansom i političkom pornografijom", iz SDA je stigao ekspresan i žestok odgovor.
Oglas
Delegatkinja u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Aida Obuća (SDA) reagovala je na prozivke liderke Naše stranke, ocijenivši da je Ćudić zapravo ozbiljno uznemirena činjenicom da se neko lideru SNSD-a suprotstavlja direktno, umjesto pognute glave.
Optužbe za podanički stav Trojke u Konjicu
Obuća je povukla direktnu paralelu s ponašanjem aktuelne vlasti na ranijim koalicionim sastancima, optuživši čelnike Trojke za popustljivost prema Dodiku.
"Predsjednicu Naše stranke Sabinu Ćudić ozbiljno je uznemirila spoznaja da postoji neko ko na psovke njenog koalicionog partnera Milorada Dodika neće zašutjeti pognute glave, onako kako su čelnici Trojke šutjeli u Konjicu na psovanje genocida u Srebrenici", poručila je Obuća.
Zastupnica SDA dodaje kako razumije da je za Ćudić otpor Dodiku potpuno nepoznat koncept, te da zbog toga u svemu vidi teoriju zavjere.
"Mogu donekle i razumjeti da je Sabini Ćudić nepojmljivo suprotstavljanje Dodiku i da u njenoj glavi takva reakcija na njegov poziv jedino može biti 'izrežirana' i 'namještena'. Samo ne mogu razumjeti potrebu da vrijeđa inteligenciju građana uvjeravanjem da su Izetbegović i SDA Dodikovi partneri, u okolnostima u kojima je upravo ona danas u koaliciji s Dodikom i da je svojom rukom ispunila sve njegove želje u ovom mandatu", navela je Obuća.
Podsjećanje na Jahorinu, Neum i "romansu s Dodikom"
U nastavku reakcije, Obuća je podsjetila javnost na ranija politička obećanja predsjednice Naše stranke, ističući da građani pamte izjave o pregovorima u Neumu, kao i čvrsta obećanja da se vlast neće praviti sa SNSD-om i HDZ-om. Prema njenim riječima, umjesto izvinjenja za neispunjena obećanja, javnost ponovo sluša neistine s ciljem osiguravanja novih parlamentarnih mandata.
Zastupnica SDA je potom ironično prokomentarisala zabrinutost Naše stranke za opstanak vladajuće većine.
"Neka se predsjednica Naše stranke ne brine. Neće se niko 'uzeti s Dodikom' ili kvariti njihovu romansu koja datira još od tajnih sastanaka na Jahorini na kojima se prodavalo Ministarstvo sigurnosti kako bi Edin Forto mogao biti državni ministar", oštra je Obuća.
Na kraju svog obraćanja, Obuća je optužila Ćudić i za relativizovanje istorijskih činjenica o ratnim dešavanjima pred međunarodnim diplomatama.
"Dodik ostaje njen koalicioni partner, s kojim očigledno ne dijeli samo vlast već i poglede na agresiju na Bosnu i Hercegovinu, koju je evropskim parlamentarcima predstavljala kao 'borbu za moć'", zaključila je Aida Obuća.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare
Oglas
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare
Oglas